نوشته های ما

خلاصه اما مفید
خدمات مکان مبنا

خدمات مکان مبنا

۱۷ تیر ۱۳۹۶

خدمات مکان مبنا (LBS) به انگلیسی: Location-based services، به زبان ساده، هر نوع خدماتی است که بر اساس مکان کاربران و یا دستگاه ها خدماتی را ارائه می دهد؛ در واقع، یک سرویس نرم افزاری است که از داده های مربوط به مکان جغرافیایی برای کنترل برخی ویژگی های نرم افزاری استفاده می کند.
در واقع LBS یک سرویس اطلاعاتی است که امروزه کاربردهای مختلفی بر اساس اطلاعات به دست آمده از موقعیت جفرافیایی – چه برای مصارف سرگرمی و چه برای مصارف امنیتی و چه برای مصارف تجاری و تبلیغاتی – گوشی های موبایل و از طریق شبکه تلفن همراه، فراهم می کند. دو روش استفاده از LBS وجود دارد:
۱٫ تعیین مکان کاربر (دستگاه مورد نظر: گوشی همراه، دستگاه های دارای سیم کارت و …) به کمک سرویس GPS یا همان تعیین موقعیت مکانی به کمک ۴ عدد از ماهواره های فضایی
۲٫ تعیین مکان کاربر (دستگاه مورد نظر: گوشی همراه، دستگاه های دارای سیم کارت و …) به کمک یک روش هندسی براساس اطلاعات و امکانات اپراتورهای تلفن همراه
LBS را می توان در زمینه های مختلفی نظیر سلامت، جستجوی اجسام داخلی، سرگرمی، کار، زندگی شخصی و… به کار برد. همچنین LBS برای بسیاری از کسب و کار ها و سازمان های دولتی به منظور درک صحیح از داده های وابسته به محلی خاص که در آن رخداد ویژه ای در حال اتفاق افتادن است، ضروری است. الگو هایی فضایی که داده ها و خدمات مرتبط با موقعیت مکانی می توانند فراهم کنند، یکی از جنبه های بسیار مهم و مفید آن است. نقطه ی مشترک همه این فعالیت ها، مکان و موقعیت مکانی است.

نویسنده: